Bańki ogniowe i chińskie

STAWIANIE BANIEK OGNIOWYCH

Leczenie metodą stawiania baniek jest znane od tysięcy lat i swoje początki ma w kulturze chińskiej. Dawniej ta forma terapii była bardzo popularna, niestety po spopularyzowanie medycyny konwencjonalnej (czytaj: opartej na antybiotykach) została zapomniana. Do łask stawianie baniek wróciło pod koniec XX wieku, kiedy to medycyny naturalna zaczęła przeżywać swój renesans.

Bańki stawiane są zazwyczaj przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, zapaleniach układu oddechowego, przewlekłej niewydolności prawokomorowej serca przebiegającej z obrzękami ogólnoustrojowymi, nadciśnieniu tętniczym oraz różnego rodzaju bólach stawów.

Stosowana w profilaktycznie i leczniczo dla osób dorosłych i dzieci. Do zabiegu można zastosować bańki "ogniowe" (próżnię uzyskuje się przy pomocy „wypalenia” tlenu) oraz „bezogniowe”(powietrze „wysysa się” z bańki pompką).

Często można spotkać się z opinią, że pozytywne działanie terapii próżniowej jest wynikiem efektu placebo, według której zabieg oddziałuje jedynie na podświadomość. Tej teorii jednak zaprzecza fakt, że nawet u bardzo małych dzieci, czy osób objętych chorobą psychiczną (wyklucza to autosugestię) dostrzegany jest szybki powrót do zdrowia, porównywalny ze zdrowieniem osób świadomych.

Dawniej potocznie mówiło się o bańkach, że „wyciągają złą krew” lub „wyciągają chorobę”. Dziś już wiemy, że zasada działania tej terapii jest prosta, wytłumaczalna i nie ma w niej żadnej magii.

Na czym polega działanie lecznicze baniek?

Zabieg polega na wytworzeniu podciśnienia w bańce, wtedy skóra zasysana jest do jej wnętrza. Na ciele tworzy się maleńka wybroczyna, gdyż z naczyń włosowatych wydostaje się niewielka ilość krwinekw zapalnych.Gdy znajdą się poza naczyniami, organizm traktuje je jako ciało obce i mobilizuje się do walki z nimi. Produkuje więcej ciał odpornościowych, a wtedy skuteczniej zwalcza wszelkie infekcje. Bańki odciągają również krew z tkanek objętych stanem zapalnymi mają wpływ praktycznie na cały organizm, rozszerzają naczynia krwionośne, usprawniają krążenie krwi i limfy, uelastyczniają skórę, przyspieszają usuwanie toksyn, gdyż nasilają wydzielanie potu.
a ponadto:

  • Wpływamy dodatkowo na choroby narządów wewnętrznych. Zalecane w chorobach np.: płuc, żołądka, nerek, pęcherza i układów np.:: oddechowego, nerwowego, pokarmowego, moczowo-płciowego.
  • Wynaczyniona podskórne krew jest traktowane przez organizm jako ciało obce co powoduje stymulację naturalnych sił obronnych organizmu(przeciwciał). Jest to tzw. autohemoterapia lub autoszczepionka. Zalecane przy częstych przeziębieniach i infekcjach o różnym podłożu.
  • Podobnie jak w akupresurze bańki próżniowe stawiane na punktach biologicznie aktywnych - punktach akupresurowych regulują przepływ energetyczny w meridianach. Jest to starochińska metoda usuwania blokad energetycznych. Zalecane przy różnego rodzaju napięciach , bólach głowy, nierównowadze hormonalnej, zaburzenia trawienia i wydalania, neuralgiach.


Jak wygląda przebieg zabiegu stawiania baniek?

Do zabiegu stawiania baniek próżniowych wykorzystuje bańki szklane-zimne. Zabieg takimi bańkami jest niebolesny i dobrze go znoszą zarówno dzieci i osoby schorowane. Czas oraz ilość zabiegów zależy oczywiście od obszaru i rodzaju schorzenia i tolerancji zabiegów przez pacjenta i trwa od 10 do 20 min. Najczęściej w pozycji leżącej na odkryte, umyte i naoliwione lub nasmarowane lekarstwem ciało stawiane jest ok. 12-20 małych baniek, pacjent przykryty jest w czasie zabiegu ciepłym pledem. Bańki można przystawiać wielokrotnie - co najmniej kilka razy w ciągu tygodnia., najczęściej zabiegi powtarzamy przez kilka dni codziennie lub co drugi dzień.Na skutek masażu bańką chińską mamy do czynienia z powstawaniem krwiaka .Krwiak czyli wylew krwi nie niszczy tkanek, powoduje jedynie rozsunięcie komórek lub tkanek i chwilowo uciska je. W określonym czasie dochodzi do wessania krwi, a tkanka w której miał miejsce krwiak powraca do stanu wyjściowego.W trakcie tzw. organizacji krwiaka mamy możliwość zaobserwowania zmiany jego barwy, podobnie jak to ma miejsce w siniaku. Zmiana barwy od ciemnoczerwonej, sinej, sinofioletowej, fioletowobrunatnej zmienia się do brunatonożółtej i wreszcie do blednącej żółci po czym miejsce wcześniej zmienione niczym nie różni się od zdrowej tkanki.Tak przebiega proces organizacji czyli sprzątanie po wynaczynionej krwi. Uciśnięte tkanki powracają do poprzedniego stanu.

MASAŻ PRÓŻNIOWY

Podgrzana bańka wytwarza próżnię i prowadzona ruchem ślizgowym po natłuszczonej skórze powoduje znaczne jej przekrwienie. Masaż próżniowy stosuję najczęściej w leczeniu bólu:kręgosłupa - szczególnie jego dolnego odcinka,stawów kolanowych,stawów barkowych,karku ,stawów łokciowych ,mięśni po urazach i w chorobach reumatycznych
W sytuacji przemęczenia wykonuję masaż bańką po obu stronach kręgosłupa - pacjenci doświadczają komfortu, ciepła i relaksu.

MASAŻ ANTYCELULITOWY

Bańki chińskie są specjalną odmianą baniek próżniowych, tworzonych z gumy, bez zaworu. Jest to ich nowoczesna, a zarazem bardziej uniwersalna odmiana.


Masaż kosmetyczny (antycellulitowy) wiąże się z masowaniem pośladków, ud i ramion. Pierwszą czynnością jest nałożenie olejku ciepłymi dłońmi na masowaną część ciała, po to by ułatwić przesuwanie bańki po skórze, bez powodowania bólu. Drugi krok to przyssanie gumowych baniek. Kolejny krok to przesuwanie zassanej chińskiej bańki po ciele – ruchy koliste i zygzakowate.
Zastosowanie baniek chińskich w kuracji antycellulitowej pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. W wyniku przyspieszenia przemiany materii następuje redukcja tkanki tłuszczowej. Jednak przede wszystkim taki masaż doskonale uspokaja i relaksuje. Jest dobry dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Masaż bańkami chińskimi także ujędrnia i wygładza skórę.
Kosmetyczny antycellulitowy masaż bańką chińską trwa ok. 60 minut, powinien być wykonywany w 10-12 seriach, z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie jednak przynajmniej 1 raz w tygodniu.

Przeciwwskazania:

Nie stawiam ich osobom wyczerpanym długą i poważną chorobą , cierpiącym na gruźlicę i po urazach, gdy podejrzewamy krwotok. Przeciwwskazaniem jest hemofilia i niska krzepliwość krwi w tym także długa kuracja lekami przeciwzakrzepowymi, np. aspiryną, kruchość naczyń krwionośnych, wysoka gorączka, alergiczne, ropne i grzybicze zmiany skórne,uszkodzenia skóry,duszności niewydolność serca, złośliwe nowotwory. A jeśli po terapii bańkami na skórze pojawią się pęcherze, nie można jej już powtarzać.

Dodatkowo przeciwwskazaniem do wykonania masażu antycellulitowego są zaburzenia krzepliwości krwi, skłonności do wylewów podskórnych oraz obrzęków. Kobiety w czasie menstruacji powinny zaniechać masażu. Ciąża wyklucza masaż brzucha, a inne części ciała mogą być poddane tylko bardzo delikatnej jego formie.